Size:1-Pack American Hydro Clean 33 inch stainless steel quick connect spray lance. Spray lance is an extension of the spray gun which connects to spray nozzles or other accessories 33 inch lance is constructed of stainless steel with brass fittings Lances are made to withstand 4,500 psi Max temp 230 f American Hydro Clean PLQ25-33B-AHC Stainless Steel Quick Connect Lance, 33"
P**R
Good item for just one extension, but not good hooking multiple together.
J**.
a necessity for electric pressure washers
A must have if you have any of the electrical pressure washers. super high quality! I am 6'2" and the handle that came with my pressure washer was 27" long from tip to trigger. Not wanting to look like an ogre after pressure washing the front porch, I took a chance and ordered this on a whim. Boy was it worth it!
J**8
Perfect for use with a rotary surface cleaner
W**N
Perfect extension for your power washer
R**H
Strong and sturdy!
M**J
Back Saver!
American Hydro Clean PLQ25-33B-AHC Stainless Steel Quick Connect Lance, 33" : I replaced a 1700 psi Karcher Electric with a Subaru/Yamaha Licensed Powerstroke 3100 PSI 2.4 GPH power washer from Costco, it works awesome but the lance is to short for spraying the concrete driveway for long periods , silly how something as inexpensive as this 33" lance makes all the difference, I was so happy it showed up on Sunday after 2 days of breaking my back with the short lance, I was already washing when it was delivered, ripped open the box and installed in less then a minute.... Fit and works perfectly and now I can stand up again! I am now slowly getting all the accessories like I had for the Karcher, as none of the Karcher stuff works on the new pressure washer... Tomorrow the New Karcher 15" surface cleaner arrives and will see how it works! Should be great with this new longer lance.