| ASIN | B00BD5G9VA |
| Amperage Capacity | 2.5 Amps |
| Battery Description | Corded Electric, 120V |
| Best Sellers Rank | 418,120 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 310 in Random-orbit Sanders |
| Brand | Bosch |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (4,733) |
| Disc Diameter | 5 inches |
| Global Trade Identification Number | 00000346437522 |
| Grit Rating | 80 |
| Grit Type | Fine |
| Item Dimensions L x W x H | 22.9L x 12.7W x 15.2H centimetres |
| Item Type Name | .... |
| Item Weight | 1.59 kg |
| Manufacturer | Bosch |
| Maximum Rotational Speed | 12000 RPM |
| Model Number | ROS20VSC |
| Part Number | ROS20VSC |
| Power source | Corded Electric |
| Shape | Rectangular |
| UPC | 000346437522 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 120 Volts |
K**Y
Superb product and service
Excellent performance
I**O
Dangerous weapon
!20V!!! How can this be supplied in the UK - machine committed suicide on first use. Now hopelessly damaged . This is a dangerous option to not DIYers like me. I shall be complaining in no uncertain terms. Not to mention the damager to my dining room table!!!!!