The Corsair CMSA16GX3M2A1600C11 is a high-performance 16GB Dual Channel Memory Kit designed for MacBook and iMac systems from mid-2010 to late-2011. With a speed of 1600MHz and a low voltage of 1.35V, this memory kit ensures efficient multitasking and enhanced system responsiveness.
| Brand | Corsair |
| Manufacturer | Corsair |
| Series | Corsair DDR3 |
| Form Factor | SO-DIMM |
| Item Height | 7.13 Inches |
| Item Width | 2 Inches |
| Product Dimensions | 33.02 x 5.08 x 18.11 cm; 23 g |
| Item model number | CMSA16GX3M2A1600C11 |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 8 GB |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 1600 MHz |
| Voltage | 1.35 Volts |
| Battery Description | Batteries not Required to Operate |
| Are Batteries Included | No |
| Included Components | 2x 8GB Memory Module |
| Manufacturer | Corsair |
| Country of Origin | USA |
| Item Weight | 23 g |
S**I
VALUE FOR MONEY
My MacBook Pro 13” Mid 2012 model had turned dead slow that sometimes I felt like smashing it. Read about the similar issues being faced by almost all users of this Mac life. Based on thread recommendations I would ordered this 16 GB RAM and now the speed has increased many folds. The Mac has turned back to the way it was in 2012- Lightening fast. Great product and total value for money
A**A
This is MAGIC!!
This is a slightly long review, but only because I have really struggled without this RAM.The problem:I have a MacBook Pro (mid-2012) and had upgraded to Catalina. Needless to say, that turned my Macbook into a typewriter. Online, I found solutions like clear History, delete Temp files, etc., but nothing really helped. Then I found an article that suggested downgrading to Mojhave (it is a 3-4 hour process if you create a backup and you can find tutorial videos online). Post the downgrade, I saw a small improvement in response times, but there was still some lag in multitasking. That's when I decided to take the plunge and upgrade my RAM.The key solution:These RAMs (2x8GB = 16GB) are expensive, but really worth it. You will find cheaper Windows' RAMs online, but they may/ may not work and you may end up spending more, if it crashes any other circuit/ part - avoid this as the risk is too high.Installing the RAM:You will need a Pentalobe-head screwdriver of size 1.5mm (cost me Rs.175 for a locally made set from a hardware shop). You can watch any of the Macbook Pro RAM installation videos online and the whole process takes about 5-7 minutes from start to end.Note: The 3 screws near the fan are of a different length compared to the screws on the side. Remember to keep these separate to avoid confusion later.Feedback:It has been a day since I installed the RAMs and everything has been magic so far. The responsiveness is comparable to that of a brand new system and I am very happy with this investment as it has prolonged my Macbook's life by another 3-4 years.
A**A
A foolproof Product worked in my Macbook pro - mid 2012
H**U
Great product
R**J
Must For Macs
N**G
Upgraded My 13" Macbook Pro Mid-2012
M**A
Perfect for MacBook Pro Mid 2012
W**M
good product
F**O
Plug and play
Tirei a memória original e coloquei essas: tudo funcionando perfeitamente!
G**
Nytt liv
Till gammalt Mac mini funkar utmärkt!
K**O
it does work in 2012 macbook pro
M**.
AMAZING for a macbook pro (non retina) mid-2102 A1278 13inch. Lightning fast!
F**.
Buen producto
Cuando me plantee el cambiar la memoria a mi viejo MacBook Pro de 15 pulgadas, dudaba un poco bastante sobre el funcionamiento de una nueva memoria, vi muchos productos y di con este. la verdad que hice buena elección. llevo trabajando con ella desde julio estamos en octubre casi y se comporta de forma impecable, no me ha dado errores o problemas y un error muy típico que se va a negro la pantalla tampoco. Es decir sin fallos, se nota muchísimo en la velocidad del ordenador. Compatibilidad 100% seguras y fiables. en mi caso es un macbook pro 15" late 2011 retina y me va de cine. Simplemente sustituyes las antiguas por las nuevas y te olvidas, un plug and play total. Personalmente también cambie el disco duro por un SSD y me río yo de los ordenadores nuevos. Con mi MAC de 9 años le doy sopa con ondas a la mayoría que existen en el mercado, así que si es tu mismo caso, ponte manos a la obra y veras la diferencia. le cargue un sistema operativo nuevo reinstale datos y muy satisfecho con el resultado. Por todo ello ahí van mis 5 estrellas.