The Samsung QN50Q8FAAFXZA 50" QLED Q8F Smart TV (2025) combines stunning 4K Quantum Dot visuals, AI-enhanced sound and picture, and a sleek AirSlim design. Bundled with a WireLogic 8ft Ultra High Speed HDMI cable supporting up to 10K video, it offers seamless connectivity and access to a vast library of free content, making it the ultimate centerpiece for modern entertainment.
| ASIN | B0FGM1FC46 |
| Additional Features | Quantum HDR+, 60Hz Refresh Rate, Samsung Knox Security, Color Booster Pro, AVA and Adaptive Sound, AI Customization Mode, Supreme UHD Dimming, Dual LED, 4K Upscaling, Contrast Enhancer, Color Booster Pro, OTS Lite, Q-Symphony, Bluetooth Audio, Wi-Fi, HDMI x 3, 4K 60Hz Max HDMI Input Rate, USB-A x 2, Ethernet, One UI Tizen, Samsung Vision AI, Samsung Health, Gaming Hub, Cloud Gaming Compatible, Aut… |
| Audio Output Mode | Surround |
| Best Sellers Rank | #140,919 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #162 in QLED TVs |
| Brand | Samsung |
| Color | Black |
| Connector Type | HDMI, USB, LAN, Optical, RF |
| Controller Type | Remote Control |
| Customer Reviews | 4.4 out of 5 stars 12 Reviews |
| Display Refresh Rate in Hertz | 60 |
| Display Technology | QLED |
| Item Dimensions D x W x H | 9.4"D x 44"W x 27.6"H |
| Item Type Name | 4K TV |
| Item Weight | 24.7 Pounds |
| Manufacturer | Samsung |
| Mfr Part Number | BNDL_QN50Q8FA-WLCHMI482X8OL |
| Model Name | QN50Q8FAAFXZA |
| Model Number | BNDL_QN50Q8FA-WLCHMI482X8OL |
| Model Year | 2025 |
| Number of Audio Channels | 2 |
| Operating System | One UI Tizen |
| Parental Control Technology | V-Chip |
| Refresh Rate | 60 Hz |