The JBL Bar 1300XMK2 is a premium 11.1.4 channel soundbar system delivering 1570W of power with detachable wireless surround speakers and a 12-inch wireless subwoofer. Featuring true Dolby Atmos and DTS:X, MultiBeam 3.0, and PureVoice 2.0 technologies, it creates an immersive, cinema-quality 3D audio experience. Its innovative wireless design allows easy placement and portability of surround speakers, while the JBL ONE app offers full customization and seamless streaming compatibility across all major platforms.
| ASIN | B0FN1JLNCN |
| Age Range Description | Adult,Kid |
| Antenna Location | Indoor |
| Audio Driver Size | 12 Inches |
| Audio Driver Type | Upward Firing Driver |
| Audio Output Mode | Surround |
| Best Sellers Rank | #41,377 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #210 in Home Audio Sound Bars |
| Brand | JBL |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Personal Computer, Projector, Smartphone, Tablet, Television |
| Connectivity Protocol | Bluetooth, Ethernet, Wi-Fi |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet , HDMI, Optical , USB, Wi-Fi |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Amazon Alexa |
| Customer Reviews | 4.5 out of 5 stars 66 Reviews |
| Enclosure Material | Plastic |
| Frequency Response | 20 Hz |
| Global Trade Identification Number | 11200130026840 |
| Is Waterproof | False |
| Item Dimensions D x W x H | 5.4"D x 55.3"W x 2.3"H |
| Item Weight | 21.3 Kilograms |
| Manufacturer | JBL |
| Model Name | Bar 1300XMK2 |
| Model Number | JBLBAR1300XM2BLKAM |
| Mounting Type | Tabletop Mount |
| Number of Audio Channels | 11.1.4 |
| Number of Batteries | 2 Lithium Polymer batteries required. |
| Number of Items | 1 |
| Power Source | Corded Electric |
| Speaker Maximum Output Power | 1570 Watts |
| Speaker Size | 12 Inches |
| Speaker Type | Soundbar |
| Specific Uses For Product | Home Entertainment, Portable Indoor Use |
| UPC | 050036414869 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 1 Year manufacturer |
| Warranty Type | Limited |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Woofer Diameter | 12 Inches |
J**O
Great Upgrade from the JBL 9.1
B**Y
Exactly what I wanted
O**E
JBL Bar 1300XMK2 vs competitor soundbars
The JBL 1300XMK2 is exactly the upgraded soundbar system I've been wanting. I currently have the JBL 1000 soundbar and I couldn't wait for Black Friday sale to take advantage. Its a powerful 1300W system with a huge 12" wireless subwoofer that can shake the house down, 2 wireless detachable rechargeable surround speakers and the amazing technology front speakers with 11.1.4 Dolby Atmos plus more. What else do you want me to say? I absolutely love it! Anyone interested or thinking about one: without a doubt, buy it!