| ASIN | B0039YOHI0 |
| Age Range Description | Adult |
| Band Colour | Black |
| Band Length | 22 Centimetres |
| Band Material | Resin |
| Band Style1 - Band Style5 | Modern |
| Band Width | 24 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Best Sellers Rank | #1,330 in Watches ( See Top 100 in Watches ) #662 in Men's Wrist Watches |
| Brand | Casio |
| Case Diameter | 44 Millimetres |
| Case Material1 - Case Material2 | Resin |
| Case Shape | Round |
| Case Thickness | 14 Millimetres |
| Character | Fashion |
| Clasp Type | Buckle |
| Closure Type | Buckle |
| Country of Origin | China |
| Crystal Material | Mineral |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars 6,626 Reviews |
| Dial Colour | Grey |
| Display Type | Digital |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Face Style | Simple |
| Global Trade Identification Number | 00079767443320 |
| Included Components | 1 Product |
| Item Type Name | Watch |
| Item Weight | 40 Grams |
| Manufacturer | Casio |
| Model Name | AE-1000W-1AVDF |
| Model Number | AE-1000W-1AVEF |
| Movement Type | Quartz |
| Part Number | AE-1000W-1AVCF |
| Pattern | Solid |
| Power Source Type | Battery Powered |
| Series Number | 1000 |
| Sport1 - Sport3 | Swimming |
| Strap Type | Two Piece Strap |
| Theme | Sports |
| UPC | 079767443320 |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Water Resistance Depth | 100 Metres |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
I**N
Good product
Good product
H**E
My personal opinion
N**H
A watch that never end the battery.
A good to buy and it's worth the price.
S**A
My favorite watch-Writing this review after 3 years of usage
L**O
World on Wrist... makes Wearing Feel GooD!
T**S
Good
S**H
Small Size
The product mentioned as 45 mm case cover but the product received is actually 35 mm case ....very small in size..... It's like cheating.....I had to go through the process of returns which took me 45 mins in the call going through 3 different set of managers Finally they wanted me to call again after 5 days Bottom-line The product was not as per description and returns very painful.... I was forced to present it to someone as I don't go undergo this pain anymore....๐ซค