The BlueStars WR51X10055 Defrost Heater Replacement delivers 725W of reliable heat with a robust metal shield for enhanced durability. Designed as an exact OEM match for GE, Kenmore, and Hotpoint refrigerators, it stabilizes internal temperatures by preventing frost buildup and freezer warming. Easy to install with common tools and backed by lifetime protection, this upgrade ensures your fridge runs efficiently and extends its lifespan.
| ASIN | B07BTBBVPZ |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #50,708 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #40 in Freezer Parts & Accessories |
| Color | As pictured |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (1,181) |
| Date First Available | July 1, 2018 |
| Included Components | WR51X10055 Defrost Heater |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 6.7 ounces |
| Item model number | WR51X10055 Defrost Heater |
| Manufacturer | BlueStars |
| Part Number | WR51X10055 |
| Product Dimensions | 12.8 x 3.6 x 2 inches |
B**2
You can do this!
S**7
Great defrost heater.
F**A
Will keep buying his.
E**4
Lasted 6 months this time.
J**H
Don't walk...RUN AWAY from this coil. ***MASSIVE SAFETY HAZARD***
If I've learned anything from the experience of fixing my own appliances, it's to only use genuine OEM parts. Thanks, Bluestars for teaching me this valuable lesson. This device, which apparently is on it's second revision (god, help the owners of the 1st version), is a fire-hazard waiting to happen. As some others have experienced, this heater overheats severely, causing the following issues: * the plastic ends will melt, which aside from being a safety hazard, cause the freezer to thaw during the defrost cycle. My freezer would yo-yo from 0F all the way to 12F by the thermometer at the top. However, there was visible pooling of water every after a defrost cycle which would then ice up during the next freeze cycle * this excess heat will also melt any rubber or plastic seals in the area. I had 2" long scorch marks on the side seals of my freezers back panel. * THE SMELL!!! DEAR GOD, THE SMELL!!! Remember those plastic ends that melt? Yeah, well apparently they are made with the funkiest of resins, as that smell permeated the whole house. I expected the smell to happen during the first defrost cycle and go away, but 5 days later the smell was just as strong and kept coming back. These things should be banned from sale. Someone is going to get killed or at the very least lose an appliance to this.