| Mfr Part Number | 32LM570BPUA |
| Model Name | LG32LM570BXRB |
| Model Number | 32LM570BPUA |
| Model Series | 5 |
| Model Year | 2019 |
| Motion Enhancement Technology | Quad-core processor, Active HDR, Upscaling |
| Mounting Type | Table Mount |
| Number of Audio Channels | 2.0 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Operating System | WebOS |
| Parental Control Technology | Built-in device controls |
| Picture Quality Enhancement Technology | Active HDR, Scene by Scene Image Adjustment |
| Power Consumption | 5 Watts |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Remote Control Technology | Infrared and Radio Frequency (IR/RF) |
| Remote Required Battery Size | AA |
| Resolution | 720p |
| Screen Finish | Flat |
| Screen Mirroring Technology | Google Cast |
| Screen Size | 32 Inches |
| Signal Format | digital |
| Size | 32 inch |
| Speaker Description | 2.0 Channel |
| Specific Uses For Product | Home Entertainment |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Total Usb Ports | 1 |
| Tuner Type | ATSC |
| UPC | 719192629509 |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 mm |