The Hisense 85" 85E7QTUK QLED Smart AI TV combines cutting-edge 4K Direct Lit LED technology with Quantum Dot color precision and an advanced Hi-View AI Engine to deliver breathtaking picture quality. Dolby Vision HDR and Dolby Atmos audio create a fully immersive cinematic experience. With built-in Wi-Fi and popular streaming apps like Disney+, Netflix, and YouTube, this sleek, large-format TV is designed for the modern entertainment enthusiast seeking premium visuals and sound in a smart, stylish package.
| ASIN | B0F7WHNQSG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Best Sellers Rank | 322 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 12 in TVs |
| Box Contents | Stand, Remote, Cable, Instructions |
| Brand Name | Hisense |
| Colour | BLACK |
| Contrast Ratio | High |
| Control Method | Remote |
| Country of Origin | China |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (270) |
| Display Backlight Technology | LED |
| Display Refresh Rate in Hertz | 60 |
| Display Size Class | 85 Inches |
| Display Technology | QLED |
| Energy Efficiency Features | E |
| HDR Format Supported | Dolby Vision |
| Hardware Interface | HDMI |
| Integrated Surround Sound Format | Dolby Atmos |
| Internet Applications | Disney+, YouTube, Netflix |
| Item Dimensions D x W x H | 43D x 189.2W x 113.1H centimetres |
| Manufacturer | Hisense |
| Manufacturer Part Number | 85E7QTUK |
| Model Name | Hisense 85 inch E7QTUK QLED Smart TV |
| Model Number | 85E7QTUK |
| Model Series | E7 |
| Model Year | 2025 |
| Motion Enhancement Technology | AI Smooth Motion |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Network Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Number of Audio Channels | 2.0 |
| Number of Batteries | 3 AAA batteries required. (included) |
| Picture Quality Enhancement Technology | Hi-View AI Engine |
| Refresh Rate | 60 |
| Resolution | 4K |
| Screen Size | 85 Inches |
| Signal Format | DIGITAL |
| Size | 85 inches |
| Speaker Description | 2.0 channel speakers |
| Total HDMI Port | 3 |
| Total USB 3.0 Ports | 1 |
| Total USB Ports | 1 |
| Unit Count | 1.0 count |
| VESA Mount Standard | 600 x 400 mm |