The Hisense 32" 32E5QTUK QLED Smart TV delivers Full HD resolution enhanced by Quantum Dot technology for over a billion vivid colors. Featuring Dolby Atmos for immersive surround sound, a flexible dual position stand, and the Freely platform for seamless live and on-demand streaming, itโs designed for millennial professionals seeking premium entertainment with effortless style and smart connectivity.
| ASIN | B0F7WHXDTZ |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Input | HDMI |
| Best Sellers Rank | 194 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 9 in TVs |
| Box Contents | Stand, Remote, Cable, Instructions |
| Brand Name | Hisense |
| Colour | BLACK |
| Contrast Ratio | 100000:1 |
| Control Method | Voice |
| Country of Origin | China |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (910) |
| Display Backlight Technology | Mini-LED |
| Display Refresh Rate in Hertz | 60 |
| Display Size Class | 32 Inches |
| Display Technology | QLED |
| Energy Efficiency Features | F |
| HDR Format Supported | HDR10 |
| Hardware Interface | HDMI |
| Integrated Surround Sound Format | Dolby Atmos |
| Internet Applications | Netflix, Amazon Prime Video, Hulu |
| Item Dimensions D x W x H | 18D x 72.6W x 45.7H centimetres |
| Manufacturer | Hisense |
| Manufacturer Part Number | 32E5QTUK |
| Model Name | Hisense 32 inch E5QTUK QLED Smart TV with Freely |
| Model Number | 32E5QTUK |
| Model Series | E5 |
| Model Year | 2025 |
| Motion Enhancement Technology | True |
| Mounting Type | Table Mount |
| Network Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Number of Audio Channels | 2.0 |
| Number of Batteries | 3 AAA batteries required. (included) |
| Picture Quality Enhancement Technology | Quantum Dot Colour |
| Product Features | Quantum Dot Colour, Direct Lit LED, Freely, Dolby Atmos |
| Refresh Rate | 60 |
| Resolution | 1080p |
| Screen Size | 32 Inches |
| Signal Format | HDMI, DVB-T/T2 |
| Size | 32 inches |
| Smart Home Compatibility | Smart Home Compatible |
| Speaker Description | 2.0 channel speakers |
| Total HDMI Port | 2 |
| Total USB 3.0 Ports | 1 |
| Total USB Ports | 2 |
| Unit Count | 1.0 count |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 mm |