The LG 32U631A-B is a 32-inch QHD (2560x1440) IPS monitor featuring a 100Hz refresh rate and 5ms response time for smooth visuals. It supports HDR10 and covers 99% of the sRGB color gamut for vibrant, accurate colors. Connectivity is streamlined with USB Type-C offering 15W power delivery, reducing cable clutter. Designed with eye comfort in mind, it includes Reader Mode and Flicker Safe technology. Its virtually borderless design and slim stand maximize workspace efficiency, making it ideal for professionals seeking a blend of productivity and immersive viewing.
| ASIN | B0DS2SL7L1 |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Best Sellers Rank | #5,348 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #208 in Computer Monitors |
| Brand | LG |
| Brightness | 250 Candela |
| Built-In Media | HDMI Cable, Monitor, Power Cable |
| Color | Black |
| Color Gamut | 0.99 |
| Connectivity Technology | HDMI, USB Type C |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Customer Reviews | 4.5 out of 5 stars 3,011 Reviews |
| Display Resolution Maximum | 2560 x 1440 Pixels |
| Display Technology | IPS |
| Display Type | LED |
| Hardware Connectivity | HDMI, USB |
| Has Color Screen | Yes |
| Image Contrast Ratio | 1000:1 |
| Item Dimensions D x W x H | 9.25"D x 28.12"W x 20.18"H |
| Item Weight | 6.5 Kilograms |
| Manufacturer | LG Electronics Inc. |
| Model Name | 32U631A-B.AUSQ |
| Model Number | 32U631A-B |
| Native Resolution | 2560x1440 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Picture Quality Enhancement Technology | HDR10 |
| Pixel Pitch | 0.2727 |
| Power Consumption | 29 Watts |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Resolution | QHD Wide 1440p |
| Response Time | 5 Milliseconds |
| Screen Finish | Matte |
| Screen Size | 31.5 Inches |
| Screen Surface Description | Matte |
| Shape | Flat |
| Specific Uses For Product | Multimedia |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total Usb Ports | 1 |
| UPC | 195174107638 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Voltage | 240 Volts |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
M**L
Great so far (11 month update)
N**.
Excellent!
M**R
Good value 32" option!
A**.
Defective
F**N
Works great
Works like a champ.
J**E
Great monitor for the money.
5 Stars because of the price point. This monitor is being powered by a GIGABYTE Radeon RX 7600 XT 16GB Graphics Card. So we have a budget monitor being pushed by a budget card. I'll do a separate review on the video card. I love it! So at 32" 1440p and running at 100Mhz, this monitor Rocks! Obviously a 32" monitor running 2K resolution is going to have much sharper fonts and you won't see that sort washing out/banding effect particularly in very dark colors going into black. However, the fonts are sharp on this monitor even if you do production work or read a lot on it. I do old-fashioned Excel work on this monitor with my 71 year old eyes and there is no strain. I also want emphasize that the color washing and banding is really minimal but it is there. The screen lighting is consistent all across and no dead pixels. Again, you have to keep in mind the price point. The stand: This deserves a separate mention. Although there's no height adjustment the foot of the stand takes up very little space! This should be a standard on all large monitors. This monitor replaced a 27" monitor that had a V-shaped foot that took up way too much space. Gaming: If you are a hard core gamer whom expects the utmost fidelity and a super quick screen response, the you will have to pony up more money for the monitor and particularly the graphics card! I have thoroughly enjoyed playing through Red Dead Redemption 2, Halo Infinite and the last two Modern Warfare's. I've only had to make a few graphics drop downs in the graphics settings and this due more to the video card's limitations rather than the monitor's. All in all I am very satisfied with this monitor! Maybe come Christmas time and assuming that prices on graphics cards don't go crazy up I'll upgrade both.