The DAYTONAUDIO DAEX-13-4SM is a 13mm exciter with a powerful 3W output and 4 Ohm impedance, designed for compact spaces and haptic feedback applications. Featuring a rare-earth neodymium motor and a unique high-excursion suspension, it delivers rich tactile audio experiences while pairing perfectly with small Class D amplifiers.
| ASIN | B071J49QPF |
| Audio Driver Size | 13 Millimeters |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Best Sellers Rank | #64,363 in Musical Instruments ( See Top 100 in Musical Instruments ) #23 in Exciters & Enhancers Effects Processors #2,209 in Car Coaxial Speakers #2,442 in Home Audio Speakers |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Laptop, Desktop, Television |
| Control Method | Touch |
| Customer Package Type | Bare |
| Date First Available | June 20, 2017 |
| Global Trade Identification Number | 00848791002120 |
| Impedance | 4 Ohms |