| ASIN | B0DG5RHLY6 |
| Automotive Fit Type | Universal Fit |
| Best Sellers Rank | #590,108 in Toys & Games ( See Top 100 in Toys & Games ) #1,265 in RC Vehicle Tires |
| Brand | Cooper |
| Brand Name | Cooper |
| Construction Type | Radial |
| Customer Reviews | 4.7 out of 5 stars 169 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 00029142994343 |
| Included Components | Tire Only |
| Item Diameter | 34.53 Inches |
| Item Dimensions | 34.53 x 12.6 x 34.53 inches |
| Item Type Name | Tire |
| Item Weight | 56 Pounds |
| Load Capacity | 3860 Pounds |
| Load Index | 127 |
| Load Range | E |
| Manufacturer | COOPER |
| Manufacturer Part Number | 271617 |
| Manufacturer Warranty Description | Standard Limited Warranty |
| Maximum Pressure | 65 Pound per Square Inch |
| Model Number | 170310034 |
| Ply | 10-Ply |
| Rim Size | 16 Inches |
| Rim Width | 8.5 Inches |
| Seasons | Year Round |
| Section Width | 315 Millimeters |
| Size | LT315/75R16 |
| Spare Tire Mounting Location | Front or Rear |
| Speed Rating | Q |
| Tire Aspect Ratio | 75 |
| Tire Diameter | 34.53 |
| Tread Depth | 20.5 32nds |
| Tread Type | Non-Directional |
| UPC | 029142994343 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Vehicle Tire ISO Metric Size Description | 315/75R16 |
T**T
Best tire Ive ever owned. And Ive owned ALOT.
So far they are fantastic. Ordered them in 265/75r16s and got exactly what I wanted. There is some road noise from them, but they are by far the quietest M/T I've ever had. I dont know why some site list these as a mud tire and some list them as all terrains, but let me clear the air. These are a mud tire that also perform well on the road. I've had them on dry pavement, wet pavement, 16in snow, deep mud, uphill climbs, and on rocks. Excellent performance on all around. The only think I really havn't tried yet is sand. In my opinion these are the best tires Cooper has ever came out with.
A**R
If you’re looking for an aggressive looking & top notch off-road tire, look no further.
F**L
Good Looking, Quieter than expected
So I ended up with a skinny pair of these 215 85r16. They came with this weird manual transmission swapped Caprice Station Wagon that I bought. The guy who built the car would use it to tow a dump trailer full of hay in his field. Car has an elocker whole 9. I bought it to tow but didn't really plan to take it offroad. So I had a nice pair of mud tires. I also have a 2000 Nissan Frontier 4x4 that was on bald Bridgestones, I decided to mount them on some Xterra wheels and bought a second pair for my Frontier. They look good. a little small, plenty of clearance, but I dig em. They ride good, grip good, what else can you ask for? I think these work out to a 30.4" or so. They rose the truck up a good bit. Will have to get this thing offroad asap
S**H
Cooper Quality
R**R
Great mud tire!
J**N
I was complimented on how those four tires look on the back of my truck
L**G
Real 32” tire
Upgraded my stock tires on my 21 tacoma after lifting. My old tires were small and got no teaction offroad. The coopers have very little road noise and my fuel economy was hardly effected. The 265/75/16 is a true 32” tire and has unbelieveable off road traction yet good mannered on road too