The Hisense 100E7NQTUK is a 2024 flagship 100-inch 4K QLED Smart TV featuring Quantum Dot color technology, a blazing 144Hz refresh rate, and Dolby Vision Atmos sound. Powered by the Vidaa U8 OS with Alexa built-in, it offers seamless streaming from top apps and advanced gaming support via HDMI 2.1 ports. Designed for immersive home theaters and smart living, it combines stunning visuals, rich audio, and next-gen connectivity in a sleek bezel-less design.
| ASIN | B0DG2MWT3L |
| Antenna Location | home entertainment, gaming, smart home integration |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Encoding | Dolby Atmos |
| Audio Input | HDMI |
| Audio Output Mode | Digital |
| Best Sellers Rank | 243 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 8 in TVs |
| Bluetooth Version | 5 |
| Box Contents | TV, Stand, Remote, Remote batteries, User manual, Power cable |
| Brand Name | Hisense |
| Colour | Charcoal grey |
| Connector Types | USB, HDMI |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Remote Control |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (33) |
| Display Backlight Configuration | Direct LED |
| Display Backlight Setting | Dimming |
| Display Backlight Technology | LED |
| Display Language Options | English |
| Display Refresh Rate in Hertz | 144 |
| Display Size Class | 100 Inches |
| Display Technology | QLED |
| Energy Efficiency Features | G |
| HDR Format Supported | Dolby Vision, Dolby Vision IQ, HDR10, HDR10+, HLG |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB |
| Has Color Screen | Yes |
| Integrated Surround Sound Format | Dolby Atmos |
| Internet Applications | Freely, Youtube, Netflix, Disney+ |
| Item Dimensions D x W x H | 0.1D x 2.24W x 1.29H metres |
| Item Weight | 62.5 Kilograms |
| Item Weight Without Stand | 60 Kilograms |
| Line Voltage | 100-240 VAC 50-60 Hz |
| Manufacturer | Hisense |
| Manufacturer Part Number | 100E7NQTUK |
| Maximum Display Brightness | 400 Nit |
| Maximum Speaker Output Power (in watts) | 50 Watts |
| Model Name | E7 |
| Model Number | 100E7NQTUK |
| Model Series | E7N |
| Model Year | 2024 |
| Motion Enhancement Technology | MEMC |
| Mounting Type | Table Mount |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB |
| Number of Audio Channels | 2.1 |
| Number of Batteries | 2 AAA batteries required. (included) |
| Operating Systems | VIDAA U |
| Parental Control Technology | Basic Parental Controls |
| Product Features | Built-In Speaker, Flat, Game Mode |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Remote Control Technology | Bluetooth |
| Resolution | 4K |
| Response Time | 6 Milliseconds |
| Screen Finish Type | Matte |
| Screen Mirroring Technology | AirPlay 2 |
| Screen Size | 100 Inches |
| Signal Format | DVB T2 |
| Size | 100 inches |
| Speaker Description | 2.1 |
| Total HDMI Port | 4 |
| Total USB 2.0 Ports | 1 |
| Total USB 3.0 Ports | 1 |
| Total USB Ports | 2 |
| Tuner Type | DVB-T2 |
| VESA Mount Standard | 400 x 600 mm |