The Starrett K53M-200-S Carpenters Try Square is a premium 200mm metric set square designed for woodworking and metalworking precision. Featuring a stainless steel blade and cast aluminum handle, it delivers durable, accurate 90° and 45° angle measurements with 1mm incremental markings on both sides. Sold in a convenient pack of two, this all-metal tool ensures zero play and long-lasting reliability for professionals and DIY enthusiasts alike.
| ASIN | B0CB3YLSZ8 |
| Batteries Required? | No |
| Batteries included? | No |
| Best Sellers Rank | 19,239 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 46 in Carpentry Squares |
| Colour | Silver |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (6,735) |
| Date First Available | 4 July 2023 |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 400 g |
| Item model number | K53M-200-S |
| Manufacturer | Starrett |
| Material | Metal, Plastic |
| Part number | K53M-200-S |
| Product Dimensions | 35 x 17.5 x 1.2 cm; 400 g |
| Size | 200mm (Pack of 2) |