The Dayton Audio UMII15-22 Ultimax II 15" DVC Subwoofer delivers professional-grade bass performance with a carbon fiber cone, 900W RMS power handling, and advanced cooling technology. Designed for both home theater and car audio enthusiasts, it offers deep, distortion-free lows and versatile enclosure compatibility, making it a top-tier choice for audiophiles craving powerful, precise sound.
| ASIN | B0DBRP6B6R |
| Antenna Location | For Home Theater Systems, For Car Audio, For High-End Music Setups |
| Audio Driver Size | 15 Inches |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Output Mode | Surround |
| Best Sellers Rank | #52,540 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #357 in Car Component Subwoofers |
| Brand | Dayton Audio |
| Built-In Media | Speaker |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Television, Home Theater |
| Connectivity Protocol | Wired |
| Connectivity Technology | Wired |
| Control Method | Remote |
| Customer Reviews | 4.9 4.9 out of 5 stars (38) |
| Enclosure Material | Carbon Fiber, Aluminum |
| Frequency Response | 29 |
| Global Trade Identification Number | 00848791010248 |
| Is Waterproof | FALSE |
| Item Dimensions D x W x H | 10"D x 10"W x 8"H |
| MP3 player | No |
| Manufacturer | Dayton Audio |
| Model Name | Dayton Audio UMII15-22 |
| Model Number | UMII15-22 |
| Mounting Type | Flush Mount |
| Number Of Circuits | 1 |
| Number of Audio Channels | 5.1 |
| Number of Items | 1 |
| Power Source | Corded Electric |
| Series Number | 2 |
| Speaker Maximum Output Power | 400 Watts |
| Speaker Size | 15 Inches |
| Speaker Type | Subwoofer |
| Specific Uses For Product | Home Theater, Car Audio, Audio Enthusiast Setups |
| Subwoofer Connectivity Technology | Wired |
| Subwoofer Diameter | 15 Inches |
| UPC | 848791010248 |
| Warranty Description | 5 Year |
| Warranty Type | Full |
| Wireless Technology | No Wireless Communication Technology |
| Woofer Diameter | 15 Inches |
C**N
Amazing subwoofer will blow your mind. buy it. buy it. buy it! do not hesitate!!!!!!
OK so I am loving this subwoofer. I currently am living with someone that runs two parts express knockdown flat pack sealed 15 inch boxes which is the exact same door 15 inch set up that I am currently about to do. He is running UM โ 15โ22 gen ones supposedly the gen 2โs sound better can handle a little bit more power. And is overall a better sub I havenโt heard it, but I love the look of both models. I am in love with the sound coming from the first generation subwoofer along with the Behringer NX 6000 D that we are both running all around is an amazing sub it digs deep it sounds absolutely amazing. Itโll blow your mind on DIY builds it functions amazing you can throw a lot of power at it and they will not blow. They will blow your mind in my opinion. The best bang for the book there is to buy if you run the right DSP settings, which it is a pain in the ass, but you can get them to sound absolutely phenomenal and cranked them to outrageous levels without bottoming out or distortion. They are all around a durable sub and I very much like them. I am super super super impressed. I cannot wait to buy a second one and get them to installed in my boxes and running. I will update this with videos very soon.!!!!