| ASIN | B0CV1F9GCM |
| Battery Capacity | 3450 Milliamp Hours |
| Battery Cell Composition | Lithium Polymer |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Battery Weight | 53 Grams |
| Best Sellers Rank | #510,601 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #2,632 in Mobile Replacement Batteries |