![EXCaliberPC [2024] ASUS ROG Zephyrus G14 GA403UV-G14.R94060 (AMD Ryzen 9 8945HS, 16GB RAM, 1TB NVMe SSD, NVIDIA GeForce RTX 4060, 14" 120Hz OLED, Windows 11) Gaming Laptop - Platinum White](https://m.media-amazon.com/images/I/61SEuRLdrYL._AC_SL3840_.jpg)
Desertcart purchases this item on your behalf and handles shipping, customs, and support to USA.
๐ฅ Power, Precision, Portability โ Own the Game Anywhere! ๐ฏ
The EXCaliberPC ASUS ROG Zephyrus G14 GA403UV is a premium 14-inch gaming laptop featuring a 3K 120Hz OLED display, AMD Ryzen 9 8945HS 8-core processor, NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU, 16GB LPDDR5X RAM, and a 1TB PCIe 4.0 NVMe SSD. Designed for professionals and gamers seeking a compact yet powerful machine, it offers cutting-edge connectivity with Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.3, all wrapped in a lightweight 3.3-pound chassis with Windows 11 Home. Backed by a 1-year ASUS warranty and lifetime tech support from EXCaliberPC, itโs engineered for high performance on the go.
| ASIN | B0CWCZVWDK |
| Audio Output Type | Headphones |
| Audio Recording | Yes |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 |
| Best Sellers Rank | #20,215 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #2,896 in Traditional Laptop Computers |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support? | Yes |
| Brand | EXCaliberPC |
| Built-In Media | Laptop, Power Adapter |
| CPU Codename | Zen 4 |
| CPU L3 Cache | 16 MB |
| CPU Model Generation | 5 |
| CPU Model Number | Ryzen 9 8945HS |
| CPU Model Speed Maximum | 5200 MHz |
| Cache Memory Installed Size | 16 MB |
| Camera Description | 1080P FHD IR camera for Windows Hello |
| Chipset Type | AMD |
| Color | 16GB RAM |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Control Method | Touch |
| Customer Reviews | 2.5 2.5 out of 5 stars (2) |
| Display Resolution Maximum | 2880x1800 Pixels |
| Display Technology | OLED |
| Display Type | OLED |
| Form Factor | Clamshell |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Hard-Drive Size | 1 TB |
| Has Color Screen | Yes |
| Human-Interface Input | Keyboard |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.24"L x 8.66"W x 0.64"Th |
| Item Weight | 3.31 Pounds |
| Keyboard Description | Gaming |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Lithium-Battery Energy Content | 73 Watt Hours |
| Manufacturer | ASUS |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Microphone Form Factor | Array microphone |
| Model Name | ASUS ROG Zephyrus G14 GA403 |
| Model Number | GA403UV-G14.R94060 |
| Model Year | 2024 |
| Native Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Notebook Pointing Device Description | Backlit Chiclet Keyboard with Touchpad |
| Number of Ports | 8 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
| Power Device | AC Adapter |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Series | Ryzen 9 |
| Processor Speed | 4 GHz |