| ASIN | B008LWVI6E |
| Best Sellers Rank | 61,780 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) 61 in French Presses 584 in Coffee Cups |
| Brand Name | Bodum |
| Capacity | 15 Fluid Ounces |
| Coffee Input Type | bag, ground |
| Coffee Maker Type | French Press |
| Colour | Black |
| Country of Origin | China |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Customer Reviews | 4.1 4.1 out of 5 stars (923) |
| Filter Type | Reusable |
| Global Trade Identification Number | 00699965175498 |
| Human Interface Input | Buttons |
| Included Components | Lid |
| Is the item dishwasher safe? | Yes |
| Item Dimensions D x W x H | 8.3D x 8.9W x 20.7H centimetres |