The Bosch GBA18V60-2PK 18V CORE18V® Lithium-Ion 6 Ah High Power Battery 2-Pack delivers 50% more runtime and 75% more power than the 4 Ah model. Featuring Bosch-exclusive CoolPack 2.0 technology and advanced dual-layer 21700 cells, it ensures superior efficiency and longer battery life. Weighing only 2.14 lbs, it balances lightweight design with high performance. Compatible with Bosch 18V tools and the AMPShare system, it’s engineered for professional-grade power and versatility on the job.
| ASIN | B0CKJT5QGL |
| Amperage | 6 Amps |
| Antenna Location | Power Tool |
| Battery Capacity | 6 Amp Hours |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Weight | 2.14 Pounds |
| Best Sellers Rank | #21,318 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #205 in Cordless Tool Battery Packs |
| Brand | Bosch |
| Built-In Media | (2) GBA18V60 18V CORE18V® Lithium-Ion 6 Ah High Power Batteries |
| Compatible Phone Models | BOSCH 18V TOOLS |