The Bosch GBA18V60 18V CORE18Vยฎ Lithium-Ion 6 Ah High Power Battery redefines cordless power with 75% more output and 50% longer runtime than its 4 Ah predecessor. Featuring advanced dual-layer 21700 cells and Bosch-exclusive CoolPack 2.0 technology, it stays cooler and lasts longer during demanding jobs. Weighing just 2.14 lbs, it balances portability with peak performance, supports Bosch PROFACTOR tools with BITURBO Brushless tech, and integrates seamlessly into the AMPShare multi-brand battery ecosystem.
| ASIN | B0CGMH2ZD5 |
| Amperage | 6 Amps |
| Antenna Location | Power Tool |
| Battery Capacity | 6 Amp Hours |
| Battery Cell Composition | Lithium Ion |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Weight | 2.14 Pounds |
| Best Sellers Rank | #559,211 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #5,195 in Cordless Tool Battery Packs |
| Brand | Bosch |
| Built-In Media | (1) GBA18V60 18V CORE18Vยฎ Lithium-Ion 6 Ah High Power Battery |