| ASIN | B0BW9S713N |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Encoding | DD |
| Audio Input | HDMI, USB |
| Audio Output Mode | Digital |
| Battery Types | AAA |
| Best Sellers Rank | 19,171 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 198 in TVs |
| Box Contents | TV Stand Legs, One Remote, Standard Remote, Power Cable, Manual |
| Brand | Samsung |
| Brand Name | Samsung |
| Colour | Black |
| Compatible Devices | No Compatible Devices |
| Contrast Ratio | High |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Remote Control, Voice Control |
| Customer Reviews | 4.5 out of 5 stars 1,262 Reviews |
| Display Backlight Technology | LED |
| Display Size Class | 50 Inches |
| Display Technology | LED |
| Display technology | LED |
| EU Spare Part Availability Duration | 2 Years |
| Energy Efficiency Features | G |
| HDR Format Supported | HDR10 |
| Hardware Interface | Bluetooth, DVI, HDMI, USB |
| Integrated Surround Sound Format | Dolby Digital |
| Internet Applications | Netflix, Amazon Prime Video, etc. |
| Item Dimensions D x W x H | 25D x 111.7W x 71.9H centimetres |
| Item Weight | 8 Kilograms |
| Line Voltage | 100-240 VAC 50-60 Hz |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | UE50CU7100KXXU |
| Maximum Speaker Output Power (in watts) | 20 Watts |
| Model Name | Samsung UE50CU7100 |
| Model Number | UE50CU7100KXXU |
| Model Series | U" or "UE |
| Model Year | 2022 |
| Motion Enhancement Technology | Motion Rate/Auto Motion Plus |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Network Connectivity Technology | Wireless |
| Number of Audio Channels | 2.1 |
| Number of Batteries | 2 AAA batteries required. |
| Operating Systems | Tizen |
| Picture Quality Enhancement Technology | Crystal UHD HDR and 4K Processor |
| Product Features | Flat |
| Product Warranty | 1 year manufacturer |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Refresh rate | 50 Hz |
| Remote Required Battery Size | AAA |
| Resolution | 4K |
| Screen Finish Type | Matte |
| Screen Size | 50 Inches |
| Screen size | 50 Inches |
| Signal Format | Digital (HDMI) |
| Size | 50" |
| Speaker Description | Built-in speakers with 20W output power |
| Special feature | Flat |
| Total HDMI Port | 1 |
| Total USB 2.0 Ports | 2 |
| Total USB 3.0 Ports | 1 |
| Total USB Ports | 2 |
| Tuner Type | DVB-T2 |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 mm |
| Video Encoding | H.265, H.264 |
| Voltage | 220 Volts |
| Warranty Type | Limited |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Wireless Technology Type | Bluetooth |
G**.
Lovely picture and easy to set up.
W**N
Amazing TV!
I**L
A perfect buy
P**E
Excellent picture quality, but it's not their top model for features
K**R
Amazing quality very clear 55" TV
M**C
lovely tv that's a little quiet
this was a downgrade in size from our 50" LG telly but an upgrade in most other respects. The sound is a little low but it's no worse than the previous one and we only replaced that because it looked too big mounted on the chimney breast. We'll say the sound is adequate and you might want to invest in a soundbar or similar to enhance movie night. Picture is great and the bevel is nice and small. The remote has divided our household as my wife doesn't like it but I do. Was a simple matter to set up an all-for-one remote for her. Connecting to the Wifi was pretty simple and definitely better than with our error prone LG TV. Everything including the apps for Netflix, Prime, etc all work flawlessly so far (bought this in November 2023 and reviewing in April 2024) so I would definitely recommend and would buy again, especially at such a low price.
B**Y
Great Smart TV
A**R
Overrated for Quality & Sound - 1 Star
I selected this TV because I wanted a TV with a reputable name for delivering quality and outstanding sound. Unfortunately, Samsung have failed miserably. I am completely downhearted and I also feel that I have let myself down for being sucked in by the marketing gimmicks. The 55" version was supposed to be a 4K Smart TV with object-tracking sound as advertised. This is completely false and fabricated media hype up. The sound is very low, compared to my previous TV which I used to listen to at a volume level of 18 to 20. However, on this so-called top of the range technology 2023 TV, the volume needs to be around about 57 and above. For me to be able to comfortably listen to this, I would have to outlay a further cost for a subwoofer and soundbar. If we weren't in such a troublesome time economically, I would have thrown this TV in the bin, but I do not have the money to replace it. So I will be kicking myself for many more years to come. The manufacturer Samsung have these TVs built in Slovakia. The TV also comes with no date of manufacturing, (why not?) despite claiming to be manufactured in 2023. All the TVs that I have researched and owned all clearly show the manufacturers date because they have nothing to hide. The big question - why is Samsung hiding this? I believe they are using old stock and misleading the public, thinking that they are getting the latest technology. Don't be fooled and research well.