The Crompton SWJ100AT-36 PLUS is a 1 HP single-phase shallow well jet pump designed for residential use, featuring a high suction capacity with a maximum head of 36 meters and a flow rate of 46 liters per minute. It supports a wide voltage range (180V-260V) for stable operation, is built with durable stainless steel components, and offers easy maintenance backed by a 1-year warranty.
| ASIN | B0BQC53186 |
| Best Sellers Rank | #4,761 in Garden & Outdoors ( See Top 100 in Garden & Outdoors ) #326 in High Pressure Pumps |
| Brand | Crompton |
| Brand Name | Crompton |
| Colour | Black &yellow |
| Customer Reviews | 4.0 out of 5 stars 101 Reviews |
| Flow Rate | 46 Liters Per Minute |
| Importer Contact Information | Crompton Greaves Consumer Electricals Limited |
| Included Components | 1 Pump |
| Item Dimensions L x W x H | 40L x 17.4W x 9.3H Centimeters |
| Item Type Name | Water Pump |
| Item Weight | 15.4 Kilograms |
| Manufacturer Warranty Description | 1 year |
| Material | Stainless Steel |
| Material Type | Stainless Steel |
| Maximum Lifting Height | 36 Metres |
| Model Number | SWJ100AT-36 PLUS |
| Packer Contact Information | Crompton Greaves Consumer Electricals Limited |
| Power Source | ac |
| Product Dimensions | 40L x 17.4W x 9.3H Centimeters |