The Stamos Welding Group S-MMA-250PI.2 is a high-performance inverter arc welder delivering up to 250 A with advanced IGBT technology. Featuring an 8-meter cable set for maximum mobility, a clear LED display for precise control, and a lightweight design with carrying strap, it’s engineered for professionals and serious DIYers who demand power, portability, and precision in one sleek package.
| ASIN | B076H4QFGW |
| Batteries Required? | No |
| Batteries included? | No |
| Best Sellers Rank | 245,001 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 89 in Welders |
| Colour | Black |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (1,395) |
| Date First Available | 16 Oct. 2017 |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 4.8 kg |
| Item model number | 150 Mile |
| Manufacturer | Stamos Welding Group |
| Part Number | S-MMA-250PI.2 |
| Power source | Corded-electric |
| Product Dimensions | 35 x 12.5 x 22.5 cm; 4.8 kg |
J**L
Fantastic welding machine
D**J
For the love of metal
P**E
Excellent!
This thing is awesome - never welded before & wanted something easy but professional build/results without massive cost & hassle of buying gas etc (this is a quality German made machine). Came earlier than stated & Very easy to use comes with a 3 pin uk adaptor already connected so just plug & play. I have welded some cart wheels onto my steel Bosch mitre saw stand & fixed some broken metal items around the house within couple hours of receiving. Watch some YouTube vids on arc welding etc for tips & the correct way & don’t forget to Order yourself some gloves/helmet & rods & your good to go :)
E**E
Light, powerful and easy to use
G**Y
As expected
Good value
S**Y
Working good
Fast delivery
R**N
Very good
Cables are good. Easy to use, small size, good portability. Value for money 5 stars.
V**E
Small machine, big muscle
I was surprised at how light the welder was but to date, it has performed well. The machine is well made. The package contains leads of a good length which allows one to place the machine in a convenient position. It is fan cooled but not noisy. The current control at the lower end (50A - 100A) has a coarse but adequate setting range. Without having to remove the terminal lug on either lead thus negating any warantee, I have fitted a magnetic earth clamp and a screw type electrode holder. With this Stamos welder at the centre, I have achived the best set-up that I have had for years. I would strongly recommend this welder.
R**.
Das Gerät kam gut verpackt an. Auch die Zuleitung zum Gerät selbst, also die 230V AC Zuleitung wurde mit 3x2,5mm² stärker bemessen und fühlt sich wertig an, genauso wie die langen Schweißkabel selbst. Ich habe damit auch dickes Eisen geschweißt und es war bei 155A Schweißstrom keinerlei Wärmeproblem für das Gerät erkennbar. Ein grundsolides Gerät! Wer also für die heimische Werkstatt ein gutes solides Schweißgerät sucht und nur mit Elektroden schweißen möchte, der sollte das Gerät auswählen. Ich würde es immer wieder wählen, gerade auch weil es sehr leicht ist. Ich habe es nicht gewogen, aber man könnte sich das Gerät auch über die Schulter hängen und z.B. von einer Leiter aus schweißen. Auch das Zündverhalten ist hervorragend.