The Evolution Power Tools 180BLADEST is a 180 mm mild steel cutting blade featuring 36 carbide-tipped teeth and a hardened alloy steel body. Designed for circular saws with a 20 mm bore, it offers fast, precise, and durable cutting performance, making it a top choice for professionals and serious DIYers tackling steel roofing, tubing, and more.
| ASIN | B0006GJMD4 |
| Best Sellers Rank | 7,307 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 20 in Circular Saw Blades |
| Colour | Silver |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (1,989) |
| Date First Available | 14 Mar. 2012 |
| Included Components | Blade |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 340 g |
| Item model number | 180BLADEST |
| Manufacturer | Evolution |
| Material | Alloy Steel |
| Number of Pieces | 1 |
| Part Number | 180BLADEST |
| Product Dimensions | 17.78 x 17.78 x 2.54 cm; 340 g |
| Size | 180 mm |
| Speed | 3500 RPM |
| Style | Chop/Circular Saw Blade |
| Thickness | 2 Millimetres |
L**D
Like a wood blade but cuts metal
G**N
Cuts through steel roofing sheets like a knife through butter.
M**S
Good value
Very happy exactly what I needed to be able to complete a project using wooden sleepers.
J**J
It cuts aluminium way nicer than the standard blade
M**N
Saw blade
Very good
P**.
This blade didn't last a day.
P**T
Evolution 210mm tct mild steel blade