The Bosch GBA18V80-2PK 18V CORE18Vยฎ Lithium-Ion 8 Ah High Power Battery 2-Pack offers 50% longer runtime and 75% more power than the 4 Ah model, featuring Bosch-exclusive CoolPack 2.0 technology for extended battery life. Equipped with advanced dual-layer 21700 cells and a cutting-edge design including copper end plates and flexible circuit boards, these lightweight 2.14 lb batteries deliver efficient, high-demand performance. Compatible across Boschโs 18V tool lineup and optimized for PROFACTORโข BITURBO Brushlessโข tools, this pack ensures professional-grade power and reliability for demanding applications.
| ASIN | B0B2VBLTMC |
| Amperage | 8 Amps |
| Antenna Location | Power Tool |
| Battery Capacity | 8 Amp Hours |
| Battery Cell Composition | Lithium Ion |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Weight | 2.14 Pounds |
| Best Sellers Rank | #104,013 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #1,205 in Cordless Tool Battery Packs |
| Brand | Bosch |
| Built-In Media | (2) GBA18V80 18V CORE18Vยฎ Lithium-Ion 8 Ah High Power Batteries |
| Customer Reviews | 4.8 out of 5 stars 102 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 00000346806090 |
| Item Dimensions | 4.6 x 3 x 2.7 inches |
| Item Type Name | 18V Lithium-Ion Batteries |
| Item Weight | 16 ounces |
| Manufacturer | Bosch |
| Model Name | 18V CORE18Vยฎ Lithium-Ion 8 Ah High Power Battery, 2-Pack |
| Model Number | GBA18V80-2PK |
| Number of Batteries | 2 Lithium Ion batteries required. |
| Recommended Uses For Product | Power Tool |
| Reusability | Rechargeable |
| UPC | 000346807974 000346806090 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 18 Volts |
| Warranty Description | Bosch 18V batteries are covered by a three year limited warranty. For more information, visit manufacturerโs website |