The Circle 6 Pack F17T8/841 17W 24 Inch T8 Fluorescent Tube Light Bulb offers high-performance lighting with a cool white 4100K color temperature. With a medium bi-pin (G13) base, these bulbs are ROHS compliant and designed for both instant and rapid start ballasts. Delivering 1400 lumens and an impressive lifespan of 20,000 hours, they are ideal for commercial and industrial applications, ensuring bright, efficient illumination wherever needed.
M**K
Two hardware stores didn’t have these!
After fruitlessly searching local stores for simple 24 inch T8 bulbs, I reluctantly ordered them through Amazon. My biggest concern was that they wouldn’t be in one piece when they got here. Got them the very next day, a Sunday! Needed 2 bulbs, popped them in and they worked. With the 6 pack it’s nice knowing I have replacements on hand too.
D**G
F17T8/841 17W 24 Inch T8 Fluorescent Tube Light Bulb, 4100K Cool White, 6 pack...
didn't really need to buy 6 bulbs as only one was burnt out under the kitchen cabinets...however, i have 3 more 24" bulbs that may follow the lead from the first burned out one...bulb was easy to replace and light emitted matches the older cool white bulbs...