The Faithfull FAIRB30100 Blue Poly Rope is a 10mm diameter, 30-meter long polypropylene rope designed for heavy-duty use with a maximum load of 160kg and an impressive breaking strength of 1000kg. Its rot, mildew, and chemical resistance make it ideal for both home and professional applications, ensuring long-lasting performance and reliability.
| ASIN | B0001P05GI |
| Best Sellers Rank | 36,205 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 37 in Ropes |
| Brand Name | Faithfull |
| Colour | Blue |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (1,027) |
| EU Spare Part Availability Duration | 1 Years |
| Global Trade Identification Number | 05023969228808 |
| Included Components | Blue Poly Rope 10mm x 30m |
| Item Diameter | 10 Millimetres |
| Item Display Dimensions | 18 x 11 x 11 centimetres |
| Item Length | 30 Metres |
| Item Thickness | 10 Millimetres |
| Item Type Name | Rope |
| Item Weight | 0.19 Kilograms |
| Line Weight | 1000 kg |
| Manufacturer | Faithfull |
| Manufacturer Part Number | FAIRB30100 |
| Material Type | Polypropylene |
| Maximum Tension Load | 1200 Kilograms |
| Model Number | FAIRB30100 |
| Number of Items | 1 |
| Product Style | 10 mm 30 m |