The Lenovo 40A10090UK 90W Pro Dock is a compact, high-performance docking station designed for select ThinkPad models. It delivers 90 watts of power, supports six USB ports, multiple monitor connections, and includes a Gigabit Ethernet port for fast, reliable networking. Its slim design and external power button enable a clutter-free, efficient workspace, perfect for professionals seeking seamless connectivity and enhanced productivity.
| ASIN | B00KYOM726 |
| Best Sellers Rank | 154,595 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 1,088 in Docking Stations |
| Box Contents | 40A10090UK |
| Brand Name | Lenovo |
| Colour | Black |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (38) |
| Global Trade Identification Number | 00888772093174, 04053162915329, 04056572471904 |
| Hardware Interface | USB |
| Input Voltage | 230 Volts (AC) |
| Item Dimensions L x W x H | 13.3L x 0.8W x 4.2H centimetres |
| Item Weight | 499 g |
| Manufacturer | Lenovo |
| Number of Ports | 3 |
| Product Warranty | 1 YEAR |
| Total USB Ports | 6 |
| UPC | 888772093174 |
| Unit Count | 1.0 count |
| Wattage | 90 watts |
L**D
Works perfectly for Thinkpad L560
M**Y
Four Stars
Excellent products
J**P
Works great but come without a key.
A**R
I use it all the time - brilliant
K**R
Rubbish
Arrived broken requested a return and told I had to pay for postage. Don't waste your money.
L**I
The perfect accessory for a ThinkPad X260
I previously used a Series 3 Ultrabase with my Lenovo ThinkPad X220. I finally upgraded to a ThinkPad X260 and needed a new docking station to go with it. This dock is ideal for it. It is so much easier than the Ultrabase to line up and dock, the release mechanism is much easier to use too. In addition the audio quality on the Ultrabase socket was terrible. With this dock it is so much better. I currently use this for audio, DisplayPort to a 30" monitor, ethernet, keyboard and trackball. It was a pain to unplug and then re-plug all these every time I needed to leave the office. The additional PSU that comes with it is fantastic, chunkier than the one that comes with the X260 but that is fine as it is under my desk. It means the original charger can stay in my laptop bag. For Linux users: I only use Linux on my Lenovo hardware and it works seamlessly.
J**N
Great product, perfectly delivered
Great quality product, packaged and delivered well.
D**H
Four Stars
Does exactly what I need it to.
X**R
Station parfaitement compatible avec mon T450, et qui plus est livrée avec un transfo 90W auquel je ne me m'attendais pas, vu le prix... :) Livraison plus rapide que prévue. Bref, super content, et super vendeur !