The ADATA AD4S320032G22-SGN Premier 32GB DDR4 SO-DIMM RAM delivers high-speed 3200MHz performance with a large 32GB capacity, optimized for modern Intel laptops. Its low 1.2V voltage ensures cooler operation and longer battery life, making it a reliable, energy-efficient upgrade for power users seeking seamless multitasking and faster data handling.
| ASIN | B092XTSPC1 |
| Additional Features | Lightweight |
| Best Sellers Rank | #49,993 in Computers ( See Top 100 in Computers ) #320 in Computer Memory |
| Brand | ADATA |
| Built-In Media | Memory |
| Column Address Strobe Latency | 22 |
| Compatible Devices | Laptop |
| Customer Reviews | 4.8 4.8 out of 5 stars (165) |
| Data Transfer Rate | 3200 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM |
| Global Trade Identification Number | 04711085933539 |
| Item Type Name | Memory |
| Item Weight | 0.4 Ounces |
| Manufacturer | ADATA Technology Co. |
| Memory Form Factor | SODIMM |
| Memory Generation | DDR4 |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Mfr Part Number | AD4S320032G22-SGN |
| Model Name | AD4S320032G2 |
| Model Number | AD4S320032G22-SGN |
| Number of Pins | 260 |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| RAM Size | 32 GB |
| Voltage | 1.2 Volts |
D**D
T**K
Item working perfectly. I am very happy with this Seller.
C**G
For my Lenono L480 laptop perfectly and expan total Memory to 40G (32+8)
V**O
Funciona como se esperaba, conectar y listo.
S**S
I got this to open LOADS of Chrome tabs. Glad my machine can take 32 in a single slot. Cannot really evaluate performance or quality otherwise. Shipper was great even though it didn't work like regular Prime.