| ASIN | B074NBX5CY |
| Additional Features | Flat |
| Annual Energy Consumption | 102.2 Kilowatt Hours |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Input | USB |
| Best Sellers Rank | #488,657 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #1,258 in LED & LCD TVs |
| Brand | Samsung |
| Built-In Media | Stand, TV |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Content Sharing Direction | Mobile to TV |
| Contrast Ratio | High |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Voice Control |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (58) |
| Display Backlight Configuration | Edge LED |
| Display Backlight Setting | edge_lit |
| Display Backlight Technology | LED |
| Display Language Options | English |
| Display Refresh Rate in Hertz | 120 |
| Display Size Class | 55 Inches |
| Display Technology | LED |
| External Testing Certification | Energy Star certified |
| Global Trade Identification Number | 00887276234328 |
| HDR Format Supported | Dolby Vision |
| Hardware Interface | HDMI, USB |
| Integrated Surround Sound Format | Dolby Digital Plus, DTS Codec |
| Internet Applications | Amazon Instant Video, Browser, Hulu, Netflix |
| Item Weight | 39.5 Pounds |
| Item Weight Without Stand | 36.8 Pounds |
| Line Voltage | 110 VAC 60 Hz |
| Manufacturer | Samsung Electronics |
| Mfr Part Number | UN55MU6490FXZA |
| Model Name | UN55MU6490 |
| Model Number | UN55MU6490FXZA |
| Model Series | 6 |
| Model Year | 2017 |
| Motion Enhancement Technology | Motion Rate 120 |
| Mounting Type | Table Mount |
| Number of Audio Channels | 2.0 or 2.1 |
| Number of Component Inputs | 1 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Number of Composite-Video Inputs | 1 |
| Parental Control Technology | Built-in device controls |
| Picture Quality Enhancement Technology | HDR 10+ |
| Power Consumption | 70 Watts |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Remote Required Battery Size | AAA |
| Resolution | 4K |
| Screen Finish | curved |
| Screen Size | 54.6 Inches |
| Signal Format | digital |
| Size | 55 inches |
| Speaker Description | 20W sound output power, stereo speakers |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| Total USB 2.0 Ports | 2 |
| Total Usb Ports | 2 |
| Tuner Type | ATSC |
| UPC | 887276234328 |
| VESA Mount Standard | 400 x 400 mm |
| Video Encoding | H.265 (HEVC) |
| Warranty Type | Limited |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Wattage | 70 watts |
| Wireless Technology | BluetoothWi-Fi |
P**P
Beautiful Picture, Easy Setup
O**Z
Have you ever thought about watching The avengers Infinity war in 4K?
L**D
This tv has it all!
I really like the clear picture of the Samsung curved 55 inch! it is complete with high resolution and unique screen which allows you to feel as though you are so close to all the action! I LOVE the all in one remote which allows for streamlined use of all of the technology that is available to you by simply turning on the tv! Most importantly, Samsung says it all. By far the best tv for the cost!!!!