| ASIN | B0711TF7QN |
| Best Sellers Rank | #16,800 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #25 in Car Multichannel Amplifiers |
| Brand | Crunch |
| Brand Name | Crunch |
| Customer Reviews | 4.2 out of 5 stars 2,015 Reviews |
| Included Components | PDX-1000.2 |
| Item Type Name | Crunch PowerDriveX 1000 Watt 4 Channel Exclusive Blue A/B Car Stereo Amplifier |
| Item Weight | 11.5 Pounds |
| Manufacturer | Crunch |
| Model | PDX-1000.4 |
| Mounting Type | Car Mount |
| Number of Channels | 4 |
| Output Power | 1000 Watts |
| Specification Met | FCC |
| UPC | 806576225393 |
M**R
Get loud for the low
Got the mids talking pretty loud and at a amazing price couldnt beat it.
C**F
I went to a professional and he sent me away, i didn't need his install it was easy to do DIY
C**2
Powerful amp
This amp is amazing, very easy to install, affordable price, very clear and loud. Five stars
M**.
Affordable, you get what you buy.
G**M
Let’s set the record straight here.
The one star reviews on this product are from people who either got a dud or who are too amateur to know how to install a speaker system. Is this amp cheap? Yes. Is it going to power a King Kong sound system? No. But it’s fantastic for budget builds. I have 2 6.5 speakers, 2 4 inch speakers and a 10 inch subwoofer in a clapped out Volkswagen. It’s gone into protection mode. I traced my wires and fixed the problems, and it’s come back to life every time. I had a soft top leak and this amp got wet. It wouldn’t turn on. It sat out in the sun for eight hours and came right back to life. This amp is a beast. It’s hardy, and if you get a good one it’s going to last. If you want to get a warranty and customer service with your purchase maybe look elsewhere? But if you want to shake your trunk a little and get a taste of how an amplified sound system hits, the crunch is your answer. Plus it comes with some decent stickers. Don’t push it too hard and it’ll be nothing but a good time.