| ASIN | B09WRF8DGC |
| Auto Part Position | Front Outside |
| Best Sellers Rank | #2,320 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #16 in Automotive Fog Light Bulbs |
| Brand | AUXITO |
| Brightness | 6000 Lumen |
| Color | Amber Yellow |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (3,292) |
| Date First Available | April 12, 2022 |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 5.3 ounces |
| Item model number | H11/H8/H16 |
| Light Output Maximum | 6000 Lumens |
| Manufacturer | AUXITO |
| Manufacturer Part Number | AUXITO-USB3FH8GY2-0329 |
| Mirror Lighting Type | automotive-exterior-combination-turn-signal-and-fog-light-bulbs |
| Model | H8/H11/H16(JP)/H11LL/H8LL |
| OEM Part Number | H8/H11/H16(JP)/H11LL/H8LL |
| Operating Life | 30000 Hours |
| Product Dimensions | 4.13 x 4.13 x 4.13 inches |
| Specific Uses For Product | Fog lights |
| Voltage | 12 Volts |
M**T
Great bulbs
P**N
Auxito H8 LED Fog Light Review
J**Z
Excellent Visibility Upgrade, Perfect for Night & Bad Weather Driving
J**E
Much less expensive than most LEDs
K**T
Great value for the money
C**N
Doesn't fit in a 2010 Audi TTS - despite the fitment tool saying it does
B**A
Very good for the price. 100% recommend.
J**L
Ideal for vehicles with lower wattage fog lights. My Rav4 uses a 19W halogen so finding something that doesn't require some type of conversion was key. These bulbs fit the bill nicely. Plug and play, five minutes to change both. They are plenty bright, lighting up the front and sides of the road into the ditch very well. I'm glad I opted for the amber. It's not as harsh and doesn't glare back to the driver in the snow, ice, rain or fog. We will see how long they last but so far I'm pleased.