| ASIN | B09J1HCBFF |
| Additional Features | Flat |
| Analog Audio Output Count | 1 |
| Antenna Location | Home Viewing |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Input | HDMI, USB, Optical |
| Audio Output Mode | Stereo, Surround Sound |
| Best Sellers Rank | #134,081 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #424 in LED & LCD TVs |
| Brand | Sony |
| Built-In Media | Stand, TV |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Smartphone, Tablet, Laptop, Gaming Console |
| Connectivity Technology | Wi-Fi, Bluetooth, HDMI, USB, Ethernet, Serial |
| Connector Type | Bluetooth, USB |
| Content Sharing Direction | Mobile to TV |
| Contrast Ratio | 260,000:1 (Dynamic Contrast Ratio) |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Touch Control |
| Customer Reviews | 4.0 out of 5 stars 32 Reviews |
| Display Backlight Setting | [BOOLEAN] |
| Display Backlight Technology | LED |
| Display Refresh Rate in Hertz | 120 |
| Display Size Class | 32 Inches |
| Display Technology | LED |
| HDR Format Supported | Dolby Vision |
| Hardware Interface | HDMI, USB |
| Has Color Screen | Yes |
| Internet Applications | Browser, YouTube |
| Item Dimensions D x W x H | 32"D x 6"W x 21"H |
| Item Weight | 21.09 Pounds |
| Item Weight Without Stand | 7.5 Kilograms |
| Manufacturer | Sony |
| Mfr Part Number | FW32BZ30J |
| Model Name | FW32BZ30J |
| Model Number | FW32BZ30J |
| Model Series | BRAVIA |
| Model Year | 2017 |
| Motion Enhancement Technology | Motionflow XR |
| Mounting Type | 100 x 200 |
| Number of Audio Channels | 2.0 |
| Operating System | Android |
| Picture Quality Enhancement Technology | 4K X-Reality PRO |
| Portable | Yes |
| Refresh Rate | 120 |
| Remote Control Technology | Bluetooth |
| Resolution | 4K |
| Screen Finish | Flat |
| Screen Mirroring Technology | Miracast |
| Screen Size | 32 Inches |
| Signal Format | digital |
| Size | 32 inches |
| Smart Home Compatibility | Smart Home Compatible |
| Speaker Description | Built-in speakers |
| Special Feature | Flat |
| Specific Uses For Product | Home Viewing |
| Total Audio Out Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 4 |
| Total USB 3.0 Ports | 2 |
| Total Usb Ports | 2 |
| Tuner Type | ATSC |
| UPC | 027242921511 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| VESA Mount Standard | 100 x 200 mm |
| Video Encoding | H.265 (HEVC), H.264 |
| Warranty Type | Extended |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
H**L
This is a Monitor, and Does not have a TV Tuner or coaxial. Has Internet apps though for streaming.
C**0
Works fantastic as a gaming monitor.
J**L
Horrible as a TV. Only choose as a monitor.
Washed out look no matter what settings you choose. Horrible as a TV. Might work as a monitor.
W**X
Quality Product
R**N
Good Sony TV in a convenient size-- doesn't dominate the whole room
The TV arrived in good shape and was easy to install myself. I connected a DVD box to it with no problem, with a USB plug into the port on the TV. It's just the right size (32") for me-- I don't care for those huge screens that take up a whole wall. Just big enough.
D**Y
Tried to use as 32" to replace Samsung 1080. They don't make high end small TV's: Not as good