![Victron BlueSmart IP65 Charger - 24 VDC - 8AMP [BPC240831104R]](https://m.media-amazon.com/images/I/61t1DW35DRL._AC_SL3840_.jpg)
🔋 Power up smarter, last longer—charge like a pro!
The Victron BlueSmart IP65 Charger delivers 8AMP charging at 24VDC with advanced force-feeding technology to revive deeply discharged lithium and lead acid batteries. Its IP65 rating ensures durability against dust and water, while plug-and-play connectors offer seamless, professional-grade battery maintenance anywhere.
| ASIN | B07FGFRMCX |
| Best Sellers Rank | #673,928 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #1,376 in Battery Chargers |
| Brand Name | Victron Energy |
| Color | Blue |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (49) |
| Date First Available | June 8, 2018 |
| Included Components | Victron Energy Blue Smart IP65 24-Volt 8 amp Battery Charger (Bluetooth) |
| Item Dimensions LxWxH | 7.5 x 4.1 x 2.3 inches |
| Item Package Dimensions L x W x H | 11.77 x 8.07 x 2.72 inches |
| Item Weight | 1.98 Pounds |
| Manufacturer | Victron Energy |
| Material | Plastic |
| Model Name | Victron Energy Blue Smart IP65 24-Volt 8 amp Battery Charger (Bluetooth) |
| Number of Items | 1 |
| Package Weight | 1.35 Kilograms |
| Part Number | BPC240831104R |
| Size | 24V/08A 120VAC |
| Style | 24V/08A 120VAC |