| ASIN | B07NC75YTV |
| Best Sellers Rank | #951,426 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #1,444 in Under-Sink & Countertop Filtration |
| Brand | Watts Premier |
| Brand Name | Watts Premier |
| Capacity | 4000 Gallons |
| Container Type | Dispenser |
| Customer Reviews | 4.2 out of 5 stars 29 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 00099351000067 |
| Included Components | filter |
| Installation Type | Under Sink |
| Item Dimensions L x W x H | 9"L x 5.5"W x 12.5"H |
| LowerTemperature Range | 35 Degrees Fahrenheit |
| Manufacturer | Watts |
| Material | Carbon Fiber |
| Material Type | Carbon Fiber |
| Maximum Flow Rate | 1.5 Gallons Per Minute |
| Model Name | Lead-Free Filter and System |
| Model Number | H2O-DWCFL100 |
| Other Special Features of the Product | Reduces 99.2% lead |
| Part Number | H20-DWCFL100 |
| Power Source | Filtration |
| Product Dimensions | 9"L x 5.5"W x 12.5"H |
| Purification Method | Sand |
| Special Feature | Reduces 99.2% lead |