Chemical Guys MIC110003 Premium Microfiber Towels (16"x16", pack of 3) feature ultra-soft microfiber with dual-sided piles and exclusive silk-banded edges to deliver scratch-free, highly absorbent cleaning and buffing. Designed for professional-grade car detailing, home cleaning, and pet drying, these machine-washable towels protect delicate surfaces while providing versatile, durable performance trusted by automotive experts worldwide.
| ASIN | B086KXNCB2 |
| Age Range Description | Adult |
| Best Sellers Rank | 56,585 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) 82 in Exterior Car Care Chamois Cloths |
| Brand | Chemical Guys |
| Brand Name | Chemical Guys |
| Colour | Blue |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Customer Reviews | 4.8 out of 5 stars 1,179 Reviews |
| Fabric Type | Microfiber |
| Global Trade Identification Number | 00842850105982 |
| Included Components | 1 |
| Item Dimensions L x W | 40.6L x 40.6W centimetres |
| Item Shape | Square |
| Item Type Name | Monster Extreme Thickness Premium Microfiber Towel (16" x 16") |
| Item Weight | 0.27 Kilograms |
| Manufacturer | Chemical Guys |
| Manufacturer Part Number | MIC110003 |
| Material | microfiber |
| Material Type | microfiber |
| Model Name | Monster Extreme Thickness Premium Microfiber Towel (16" x 16") |
| Model Number | MIC110003 |
| Number of Items | 3 |
| Number of items | 3 |
| Other Special Features of the Product | Scratch Free, Super Soft |
| Pattern | Solid |
| Product Care Instructions | Machine Wash |
| Product Style | Classic |
| Product dimensions | 40.6L x 40.6W centimetres |
| Size | 16 x 16 inch |