The EVGA 110-BQ-0500-K1 is a 500W power supply that combines efficiency and reliability, featuring 80+ Bronze certification, a semi-modular design for easy cable management, and a whisper-quiet 120mm fluid dynamic bearing fan. With robust safety protections and a 3-year warranty, it's the perfect choice for gamers and professionals alike.
| ASIN | B01N3OAFHD |
| Best Sellers Rank | #2,139 in Computer Power Supplies |
| Brand | EVGA |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Connector Type | 24-pin |
| Connector Type Used on Cable | 24-pin |
| Cooling Method | Air |
| Customer Reviews | 4.7 out of 5 stars 1,843 Reviews |
| EU Spare Part Availability Duration | 3 Years |
| Fan Size | 120 Millimeters |
| Form Factor | ATX |
| Global Trade Identification Number | 00843368043346 |
| Item Dimensions | 5.51 x 5.91 x 3.35 inches |
| Item Type Name | 500 BQ, 80+ BRONZE 500W, Semi Modular, FDB Fan, 3 Year Warranty, |