The NITTO NT555RII P305/45R17 102W is a DOT-approved, high-performance radial tire engineered for autocross and road racing. Featuring a unique drag radial tread pattern with twin center ribs and a stiff sidewall, it offers exceptional dry traction, stability, and launch control. With a 305mm width, 1874 lbs load capacity, and a 102W speed rating, this tire is built to handle powerful street-strip setups while maintaining surprising comfort and durability.
| ASIN | B08DV9QNMD |
| Automotive Fit Type | Universal Fit |
| Best Sellers Rank | #101,720 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #174 in Passenger Car Performance Tires |
| Brand | Nitto |
| Brand Name | Nitto |
| Construction Type | Radial |
| Customer Reviews | 4.7 out of 5 stars 46 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 04981910533139 |
| Included Components | Tire |
| Item Diameter | 17 Inches |
| Item Dimensions | 28 x 28 x 12 inches |
| Item Type Name | 1 X New Nitto NT555RII P305/45R17LL 102W Tires |
| Item Weight | 31 Pounds |
| Load Capacity | 1874 Pounds |
| Load Index | 102 |
| Manufacturer | Nitto |
| Manufacturer Part Number | 108760 |
| Manufacturer Warranty Description | Standard Manufacturer Warranty |
| Maximum Pressure | 44 Pound per Square Inch |
| Model Number | 108760 |
| Ply | 4-Ply |
| Rim Size | 17 Inches |
| Rim Width | 11.5 Inches |
| Seasons | NON_WINTER |
| Section Width | 305 Millimeters |
| Size | P305/45R17LL 102W |