The B24P5000W-1 is a robust 5000W continuous pure sine wave inverter with a 24V DC input and 110VAC output, delivering clean power with less than 3% distortion. Featuring intelligent cooling, bipolar soft start, and five comprehensive protection modes, it’s engineered for reliable, high-performance DC to AC conversion in vehicles, RVs, medical equipment, and home appliances.