| ASIN | B093PZJGY7 |
| Additional Features | Built-In Speaker, Chromecast, Flat, Parental Controls, Sleep Timer |
| Antenna Location | streaming media, tabletop placement |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Input | HDMI |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Battery Type | AAA batteries |
| Best Sellers Rank | #18,571 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #15 in Standard TVs |
| Brand | LG |
| Built-In Media | Nill |
| Color | black |
| Compatible Devices | Television |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Connector Type | HDMI, RF, USB |
| Content Sharing Direction | TV to Mobile |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Remote Control |
| Customer Reviews | 3.9 3.9 out of 5 stars (25) |
| Display Backlight Technology | LED |
| Display Refresh Rate in Hertz | 120 |
| Display Size Class | 32 Inches |
| Display Technology | LED |
| HDR Format Supported | HDR10 |
| Hardware Interface | HDMI, USB |
| Integrated Surround Sound Format | Dolby Audio |
| Internet Applications | Netflix |
| Item Dimensions D x W x H | 8.1D x 72.6W x 43.1H centimeters |
| Item Type Name | Tv |
| Item Weight | 4.74 Kilograms |
| Line Voltage | 220 VAC 50 Hz |
| Manufacturer | LG |
| Mfr Part Number | 32LP500BPTA |
| Model Name | 32LP500BPTAD1 |
| Model Number | 32LP500BPTAD1 |
| Model Series | LP500BPTA |
| Model Year | 2021 |
| Motion Enhancement Technology | Motion Enhancement Technology (specific type not mentioned) |
| Mounting Type | Table Mount |
| Number of Audio Channels | 5.1 |
| Number of Composite-Video Inputs | 1 |
| Parental Control Technology | Built-in device controls |
| Picture Quality Enhancement Technology | Upscaling, Noise Reduction |
| Refresh Rate | 120 |
| Remote Control Technology | Infrared |
| Remote Required Battery Size | AAA |
| Resolution | 720p |
| Screen Mirroring Technology | Google Cast |
| Screen Size | 32 Inches |
| Signal Format | ATSC, Clear QAM |
| Size | 32 inch |
| Speaker Description | Built-in speakers |
| Specific Uses For Product | streaming media activities and tabletop placement |
| Total Audio Out Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Total USB 2.0 Ports | 1 |
| Total Usb Ports | 1 |
| Tuner Type | DVB-T, DVB-T2 |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 mm |