| ASIN | B08WHC52B9 |
| Amperage | 12 Amps |
| Antenna Location | Power Tool |
| Battery Capacity | 12 Amp Hours |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Weight | 3.04 Pounds |
| Best Sellers Rank | #15,860 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #163 in Cordless Tool Battery Packs |
| Brand | Bosch |
| Built-In Media | (1) GBA18V120 18V CORE18V® Lithium-Ion 12 Ah High Power Battery |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (924) |
| Item Dimensions | 4.6 x 3 x 3.6 inches |
| Item Type Name | Lithium Ion Battery |
| Item Weight | 3.3 Pounds |
| Manufacturer | Robert Bosch Tool Corporation |
| Model Name | 18V CORE18V® Lithium-Ion 12 Ah High Power Battery |
| Model Number | GBA18V120 |
| Number of Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Reusability | Rechargeable |
| UPC | 000346649246 000346805697 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 18 Volts |
| Warranty Description | Bosch 18V batteries are covered by a three year limited warranty. For more information, visit manufacturer’s website |