The Brother ScanNCut DX Mat CADXMATSTD12 is a 12" x 12" standard tack adhesive cutting mat designed specifically for Brother ScanNCut DX machines. Its reusable tacky surface securely holds a wide range of materialsโincluding cardstock, vinyl, foam, and fabricโensuring precise cuts every time. Lightweight and durable, this genuine Brother accessory enhances your crafting experience by providing a reliable, versatile cutting platform.
| ASIN | B07J4Z5H15 |
| Active Surface Area | 144 square inches |
| Best Sellers Rank | #42,691 in Office Products ( See Top 100 in Office Products ) #88 in Quilting Cutting Mats |
| Brand Name | Brother |
| Color | Use With Brother Cutting Machines |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (2,024) |
| Global Trade Identification Number | 00012502652557 |
| Item Dimensions D x W x H | 34.9D x 45.1W centimeters |