The RC-100-KW4H@90 is a black oxide plated mild steel rigid coupling featuring a 1" bore, 2" outside diameter, and 3" length. Designed for efficient torque transmission and alignment, it includes 4 set screws (5/16"-18 x 1/2") to maximize load capacity. Its corrosion-resistant finish and easy installation make it a cost-effective, durable solution for demanding mechanical connections.
| ASIN | B003XHAR0K |
| Best Sellers Rank | #253,440 in Industrial & Scientific ( See Top 100 in Industrial & Scientific ) #122 in Rigid Set Screw Couplings |
| Date First Available | November 5, 2013 |
| Item Weight | 1.94 pounds |
| Item model number | RC-100-KW4H@90 |
| Manufacturer | Climax Metal Products Company |
| Package Dimensions | 6.18 x 4.53 x 2.8 inches |
S**1
a lifesaver
A**.
Going to use as a hub on a pelton wheel.
Cut in half and will drill and tap to attach two pelton wheels on a 1 inch shaft with keyway.