| ASIN | B00GOKE8LW |
| Best Sellers Rank | #33,332 in Computers ( See Top 100 in Computers ) #259 in USB Computer Network Adapters |
| Brand | NETGEAR |
| Built-In Media | Just the mini adapter |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Desktop |
| Compatible Operating System Family | Windows |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (751) |
| Data Link Protocol | ['IEEE 802.11a', 'IEEE 802.11ac', 802.11b', 802.11g', 802.11n'] |
| Data Transfer Rate | 1200 Megabytes Per Second |
| External Testing Certification | N |
| Global Trade Identification Number | 00606449098761 |
| Hardware Interface | USB 2.0 |
| Item Dimensions L x W x H | 36L x 36W x 8H millimeters |