🔌 Charge smarter, last longer — power your professional edge with GENIUSPRO50!
The NOCO GENIUSPRO50 is a professional 50-amp smart battery charger and maintainer supporting 6V, 12V, and 24V lead-acid and lithium batteries. It features advanced thermal compensation, overcharge protection, and a Force Mode to revive dead batteries. Designed for durability and precision, it’s ideal for automotive, marine, and deep-cycle applications, delivering fast, safe, and efficient charging with a 3-year warranty.
| ASIN | B08Q2Y2M7R |
| Amperage | 50 Amps |
| Battery Charge Time | 1 Hours |
| Best Sellers Rank | 55,544 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) 303 in Car Battery Charging Units |
| Box Contents | (2) Mounting Screws, 3-Year Warranty, GENIUSPRO50 6V, 12V, and 24V Battery Charger, Battery Maintainer, Trickle Charger, Powers Supply, and Battery Desulfator (120-240VAC), Portable EVA Storage Case, Pro HD X-Connect 10-Foot (3M) Extension Cable, Pro HD X-Connect Battery Clamps With Integrated 3/8-Inch (M10) Eyelets, Type-B, Type-I, Type-G, and Type-E AC cords, User Guide |
| Brand Name | NOCO |
| Colour | Black |
| Connector Types | Battery Clamp Connector |
| Current Rating | 50 Amps |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (392) |
| EU Spare Part Availability Duration | 2 Years |
| Global Trade Identification Number | 00046221190526 |
| Input Voltage | 240 Volts |
| Item Dimensions D x W x H | 29D x 46.2W x 24.9H centimetres |
| Item Type Name | NOCO GENIUSPRO50, 50A Professional Smart Car Charger, 6V, 12V and 24V Heavy-Duty Battery Charger Maintainer, Power Supply and Desulfator for AGM, Leisure, Lithium, Gel, Boat, Van and Caravan Batteries |
| Item Weight | 12.1 Pounds |
| Manufacturer | NOCO |
| Manufacturer Part Number | GENIUSPRO50 |
| Model Number | GENIUSPRO50 |
| Number of Ports | 2 |
| Output Voltage | 24 Volts (DC) |
| Specification Met | CE, UKCA, WEEE |
| UPC | 046221190526 |
S**3
Noco pro50
Very good product I'll recommend
M**E
Great
Clever bit of kit
S**H
Bad experience with Amazon
M**S
Great value
Great product
B**E
Professional Charger
A**.
Perfect for BMW flashing
Perfect for flashing ECUs in a BMW. It stabilises the voltage between 13 and 14 volts.
C**G
Very good battery charger lots of features just shame couldn't be alittle cheeper
N**K
If speed is important to you…..
A**R
Good item. Easy to deal with. Good service. Would deal with again. Thanks.
T**G
Big powerful charger with a nice power supply function. Used it several times and it works like it should. Working on a car with the supply mode on and you are sure that the battery stays 100% even with users on. Loading battery's is fast and stable. But set it on the max 10A function of the capacity is smal otherwise it could be that the battery will be Cooking by to much power. The extension cable is a real handy part. The Charger can be mounted on a wall ore a other support Service from Amazone was amazing The first one blow up just after 3 times in use. The replacement is keeping up and is still doing a good job
P**2
The NOCO Genius PRO 50 is a serious piece of equipment. It revived a completely dead battery that had sat in my garage through three Vermont winters — something my smaller 10A charger couldn’t do. It charges fast, has excellent build quality, and works with both 12V and 24V systems. That said, it’s probably more than most casual users need. If you just top off car batteries once in a while, something like the NOCO Genius 10 or 25 might be a better fit. But if you regularly deal with large or deeply discharged batteries, this is worth every penny. Highly recommended for anyone who needs fast, reliable charging and professional-level features. Q: Will the NOCO Genius PRO 50 work on a completely dead battery that other chargers can’t detect? A: Yes, the Genius PRO 50 has a special Force Mode that allows it to manually begin charging even when a battery is deeply discharged and reads zero volts. I personally used it to recover a battery that had been sitting for over three years in freezing Vermont conditions — other chargers couldn’t even detect it, but the PRO 50 brought it back to life. It’s one of the best features if you deal with neglected or “dead” batteries.