The Bosch GSB12V-300N is a professional-grade 12V Max brushless 3/8-inch hammer drill/driver, combining 300 in-lbs of torque with a max speed of 1,750 RPM and 26,250 BPM for superior drilling performance. Weighing only 1.8 lbs and featuring a compact 6.7-inch head length, it’s engineered for comfort and access in tight spaces. With 20+1 clutch settings, two-speed transmission, a durable keyless chuck, and an integrated LED light, this bare tool is designed for precision, power, and versatility on every job site.
| Brand | Bosch |
| Power Source | Battery Powered |
| Maximum Rotational Speed | 1750 RPM |
| Voltage | 12 Volts |
| Maximum Chuck Size | 10 Millimeters |
| Color | Black |
| Included Components | -- Other -- |
| Special Feature | Variable Speed |
| Product Dimensions | 6.7"L x 2"W x 6.3"H |
| Material | Blend, Metal |
| Maximum Torque | 300 Inch Pounds |
| Number of Speeds | 2 |
| Speed | 1750 RPM |
| Item Weight | 1.8 Pounds |
| Maximum Power | 850 Watts |
| Item Torque | 300 Inch Pounds |
| Drill Type | Hammer Drill |
| Is Electric | Yes |
| UPC | 000346651447 |
| Manufacturer | Robert Bosch Tool Corporation |
| Part Number | GSB12V-300N |
| Item Weight | 1.8 pounds |
| Item model number | GSB12V-300N |
| Size | 6.7" in |