The Nitto NT555RII P325/50R15 112V is a premium performance tire featuring a wide 325mm asymmetrical tread for enhanced grip and handling. Rated for speeds up to 149 mph and a load capacity of 2447 lbs, it balances durability with spirited driving capability. Designed for non-winter use, this tire combines trusted Nitto quality with a bold profile that elevates both performance and style.
| ASIN | B0867GVC85 |
| Automotive Fit Type | Universal Fit |
| Best Sellers Rank | #577,875 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #1,463 in Passenger Car Performance Tires |
| Brand | Nitto |
| Brand Name | Nitto |
| Construction Type | Radial |
| Customer Reviews | 4.8 out of 5 stars 13 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 04981910527763 |
| Included Components | Tire |
| Item Diameter | 27.83 Inches |
| Item Dimensions | 28 x 28 x 13 inches |
| Item Type Name | NT555RII |
| Item Weight | 31 Pounds |
| Load Capacity | 2447 Pounds |
| Load Index | 112.0 |
| Manufacturer | Nitto |
| Manufacturer Part Number | 107840 |
| Manufacturer Warranty Description | Standard Manufacturer Warranty |
| Maximum Pressure | 51 Pound per Square Inch |
| Model Number | 107840 |
| Ply | 1 |
| Rim Size | 15 Inches |
| Rim Width | 10 Inches |
| Seasons | NON_WINTER |
| Section Width | 325 Millimeters |
| Size | P325/50R15 112V |