![LG 49UN71006LB 49 inch UHD 4K HDR Smart LED TV with Freeview HD/Freesat HD - Ceramic Black colour (2020 Model) [Energy Class A]](https://m.media-amazon.com/images/I/41rO1ikiM9L._AC_SL3840_.jpg)
Desertcart purchases this item on your behalf and handles shipping, customs, and support to USA.
📺 Elevate your living room with cinematic brilliance and smart sophistication!
| ASIN | B0853LQ1P3 |
| Best Sellers Rank | 105,560 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 941 in TVs |
| Item model number | 49UN71006LB.AEKD |
| Manufacturer | LG |
| Product Dimensions | 27.56 x 43.62 x 9.06 cm; 15.06 kg |
A**R
Excellent value and quality
T**T
Can't go wrong with LG!
T**M
Highly recommend but poor remote
M**R
Great TV, but beware the lack of catch-up services other than BBC iPlayer.
D**I
Very pleased
I had my previous TV, a Samsung, for a long time until the screen started to deteriorate. I first bought a hitachi- not from Amazon and it was dreadful so was sent back. I really only wanted a 32" screen but it wasn't available and this was a good price so won't for it. I am so glad I did Set up- really easy it really is plug and play. Put the stand on connected my cable box and amazon fire tv cube and just stood back it did nearly all of it by itself. Connected by cable to my broadband and all the connected features work with little or no intervention Picture - plenty of options and excellent quality the difference between my previous tv and this is very obvious Sound - again excellent for inbuilt speakers very clear speech and more than enough for day to day watching, I may invest in a sound bar for watching films Design - narrow bezel good design