| ASIN | B07J35YWQY |
| Best Sellers Rank | 43,479 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 138 in Internal Hard Drives |
| Box Contents | IronWolf HDD 10TB, The actual capacity may vary. |
| Brand | Seagate |
| Brand Name | Seagate |
| Cache Memory Installed Size | 256 |
| Color | Brown box. |
| Compatible Devices | Desktop |
| Connectivity technology | SATA |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Customer Reviews | 4.5 out of 5 stars 526 Reviews |
| Digital Storage Capacity | 10 TB |
| Enclosure Material | Metal |
| Form Factor | 3.5-inch |
| Global Trade Identification Number | 00763649121764, 08719706004367 |
| Hard Disk Average Latency | 4.17 Milliseconds |
| Hard Disk Description | Mechanical Hard Disk |
| Hard Disk Form Factor | 3.5 Inches |
| Hard Disk Interface | Serial ATA-600 |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Hard-Drive Size | 10 TB |
| Hardware Connectivity | SATA 6.0 Gb/s |
| Hardware Platform | PC |
| Installation Type | Internal Hard Drive |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 37.3L x 25.9W x 6.6Th centimetres |
| Item Weight | 499 g |
| Manufacturer | SEAGATE |
| Manufacturer Part Number | ST10000VN0008 |
| Media Speed | 210 Megabytes per second |
| Model Name | NAS HDD 10TB IronWolf |
| Model Number | ST10000VN0008 |
| Network Connectivity Technology | SATA |
| Number of Items | 1 |
| Product Features | Maximum temperature: 5 - 70 ยฐC |
| Product Warranty | maker |
| Read Speed | 210 Megabytes Per Second |
| Special feature | Maximum temperature: 5 - 70 ยฐC |
| Specific Uses For Product | storage |
| UPC | 763649121764 |
| Unit Count | 1.0 count |
R**D
Good quality drive
A**E
A High Quality, Fast and Quiet SMR Drive
T**M
Not silent disks. Horses for courses.
C**G
Good drive but noisy
Seagate 10 TB IronWolf: The usual high Seagate quality. Works well as a backup for my NAS. Read and write speeds are decent though not the fastest. The unit is as thick as it's possible for a 3.5" drive to be and still fit in a normal case enclosure - it went in with a bit of shoving. My only real criticism is that it is a bit clattery in operation. That's fine most of the time as it sits in a server in my home office but it is very noticeable if you are in there and anything accesses it. Still very good value for hte price I paid.